Teknoloji Geliştirme Bölge Destekleri
Tübitak Destekleri
OSB'de Destekler-Bedelsiz Arsa
Yabancı Çalışma İzni
Halkbank Yatırım Kredileri
KGF-Kredi Garanti Fonu
Kalkınma Bankası Yatırım Kredileri
2015 Ziraat Bn.Hayvancılık Kredileri
İzmir Bölge Planı 2010-2013
Faydalı Bağlantılar
Köşemiz
Bize Ulaşın
  Teşvik ile ilgili sorularınızı mail adresine gönderiniz.
  info@tesvikdestek.com
Güncel Duyurular İçin Üye Ol
 1. Siteye yeni eklenen duyuru, haber ve diğer yazılardan haberdar olmak için, mail listemize üye olunuz lütfen.
  Adınız Soyadınız

  Mail Adresiniz

  İl
TCMB Döviz Kurları
 1. Tarih : 28.11.2015
  Döviz AlışDöviz Satış
  Usd2.9195 TL2.9248 TL
  Euro3.0938 TL3.0994 TL
  Gbp4.3898 TL4.4127 TL
  TCMB Döviz Kurları

KOBİ Destekleri   [ Geri ]

Okunma Sayı : 20.714

   KOBİ Tanımı Değişti;

a) Mikro işletme:
On kişiden az yıllık istihdam ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri bir milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler... b) Küçük işletme:Elli kişiden az yıllık.... c) Orta büyüklükteki işletme: İkiyüzelli kişiden az yıllık çalışan.. Yönetmeliğin Tamamı

  
  KALE  için  linki kullanınız.


KOBİ TANIMI, NİTELİKLERİ VE
SINIFLANDIRILMASI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK ile

Kobi tanımı daha önce 250 kişi çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı ya da mali bilançosu 25 milyon TL’yi aşmayan işletmelere KOBİ denirken yapılan yönetmelik değişikliği ile, 250 kişi kişi istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40 milyon TL’yi aşmayan işletmelere KOBİ denilecek. Bu şekilde kobi tanımı içerisinde yer alan firmalar KOBİ desteklerinden yararlanacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in yürürlüğe konulması kararlaştırıldı.

Yönetmelik değişikliği 4 Kasım 2012’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle ayrıca, “Devlet yardımları” ibaresi “Devlet destekleri” şeklinde değiştirildi. Aynı kararla, “İşletme” tanımında da değişikliğe gidildi.
Yeni Duruma göre;
Mikro işletmeler; 10 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 1 milyon TL’yi aşmayan işletmeler olacak.
Küçük işletmeler; 50 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 8 milyon TL’yi aşmayan işletmeler olacak.
Orta büyüklükteki işletmeler ise 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40 milyon TL’yi aşmayan işletmeler olacak.
Yönetmelikle ayrıca, Hesapların kapanış tarihindeki veriler esas alınarak sınıf değiştirme veya KOBİ vasfını kaybetme tarihleri, verilerin temini süresine bağlı olarak destek sağlayan kuruluşlar tarafından farklı belirlenebilecek.
Diğer taraftan, bir işletmenin tek başına veya bağlı işletmeleriyle birlikte hakim etki yaratmayacak şekilde, başka bir işletmenin oy hakları veya sermayesinin yüzde yirmibeş ve fazlasına ve yüzde ellisi ve daha azına sahip olması, yahut kendisinin oy hakları veya sermayesinin yüzde yirmibeş ve fazlasına ve yüzde ellisi ve daha azına başka bir işletmenin hakim etki yaratmayacak şekilde sahip olması durumunda bunlar ortak işletme sayılacak. Sermaye ve oy hakları payından hangisi yüksekse o dikkate alınacak